Ogłoszenia parafialne

V Niedziela Wielkiego Postu
29 marca 2020 roku

 • Zwracamy się z gorącą prośbą o zrozumienie nadzwyczajnych środków zapobiegawczych, które jesteśmy zobowiązani wprowadzić w związku ze stanem epidemii w Polsce. Według najnowszych rządowych ustaleń liczba uczestników Mszy św. i nabożeństw, w tym także pogrzebów i ślubów, nie może przekraczać 5 osób, dlatego prosimy o skorzystanie z dyspensy Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego i modlitwę w domach, biorąc udział w Mszy św. transmitowanej w telewizji, radiu, czy Internecie. Według zaleceń Kurii Gdańskiej musimy liczyć wiernych wchodzących do kościoła, a na liturgię wierni mogą wchodzić jedynie przez jedne wyznaczone drzwi.

 • Do uczestnictwa w Mszach św. w kościele zapraszamy tylko te osoby, które zamówiły intencję mszalną, z zachowaniem obowiązujących rozporządzeń, czyli maksymalnie 5 osób. Jeśli są dwie intencje prosimy tylko po 2 osoby z rodziny.

 • W ciągu dnia kościół jest otwarty, aby wierni mieli możliwość nawiedzenia i adoracji Najświętszego Sakramentu.

 • Prosimy o rodzinną modlitwę w intencji chorych i cierpiących oraz o ustanie epidemii, a także o wrażliwość na tych Parafian, którzy być może potrzebują pomocy i wsparcia.

 • Planowanie i organizowanie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej dzieci klas trzecich będzie uzależnione od aktualnej sytuacji epidemicznej oraz wytycznych władz państwowych i kościelnych.

 • Mając na względzie utrudnienia związane ze sprawowaniem sakramentu pokuty, Metropolita Gdański przypomina o praktyce żalu doskonałego. Ogłoszony przez władze cywilne stan epidemii zagrażający ludzkiemu zdrowiu i życiu można uznać za niemożliwość zastosowania zwyczajnej formy sakramentu pokuty i pojednania. Zgodnie z nauczaniem zawartym w Katechizmie Kościoła Katolickiego, nadzwyczajnym sposobem pojednania się z Bogiem i Kościołem może być wzbudzenie aktu żalu doskonałego. Wierni, którzy ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii nie mogą w bliskości Świąt Wielkanocnych przystąpić do spowiedzi indywidualnej, otrzymają łaskę przebaczenia wszystkich grzechów, jeśli spełnią dwa konieczne warunki. Są nimi: żal doskonały i postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, jak to tylko będzie możliwe. Akt żalu doskonałego daje człowiekowi stan łaski uświęcającej, w którym może przyjmować Komunię Świętą (sakramentalnie lub duchowo). Przed aktem żalu doskonałego należy więc uczynić rachunek sumienia i postanowić poprawę odrzucając popełnione grzechy i nawracając się do Boga.

 • Spowiedź wielkanocną można odłożyć na czas po ustaniu pandemii. W Polsce spowiedź i Komunia Święta wielkanocna mogą być praktykowane przez wiernych aż do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, która w tym roku przypada 7 czerwca. W odpowiednim czasie, gdy będzie to możliwe każda z parafii zorganizuje dni spowiedzi, podczas którego wszyscy, którzy obecnie praktykują akt żalu doskonałego, będą mogli skorzystać indywidualnie z sakramentu pokuty.

 • Istnieje możliwość przyjmowania Komunii w sposób duchowy. Aktualna sytuacja związana z pandemią i możliwością zarażania się daje taką sposobność. Mogą ją przyjmować wszyscy, także ci, którzy przyjęli Komunię Świętą w danym dniu w kościele. Co więcej, można ją praktykować wielokrotnie w ciągu jednego dnia. Komunia duchowa to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiej bliskości z Jezusem, jaką daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi. Możliwość przyjęcia Komunii duchowej mają wierni zgromadzeni zarówno w świątyni, jak również uczestniczący we Mszy Świętej transmitowanej przez media, a także chorzy i cierpiący. W przyjmowaniu Komunii w formie duchowej trzeba uwzględnić trzy elementy:
  1) wzbudzić wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii;
  2) wzbudzić miłość ku Niemu;
  3) wzbudzić pragnienie, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie


 • Od dzisiaj do skarbony przy figurze św. Antoniego można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i udekorowanie kościoła na Wielkanoc. Można tam wrzucać również ofiary na utrzymanie naszego kościoła. Polecamy to ofiarności Parafian.

 • W tym tygodniu przypada I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca kwietnia.


 • W sobotę, 4 kwietnia, po indywidualnych ustaleniach, odwiedzimy chorych z posługą sakramentalną.

 • Za tydzień Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Jest to jednocześnie Święto Młodych.

 • Jeżeli to możliwe odłóżmy spowiedź wielkanocną na czas późniejszy, korzystając z możliwości wzbudzenia żalu doskonałego za grzechy i Komunii św. duchowej. W tym tygodniu spowiadamy 15 min przed rannymi Mszami i pół godziny przed wieczorną Eucharystią. Prosimy, by nie przystępować do spowiedzi jak zwykle, masowo, ale po kilka osób (5 może przebywać jednocześnie w kościele) i nie ustawiać się w kolejce przy konfesjonałach, ale podchodzić pojedynczo z ławek.

 • Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.jozef.pl Zamieszczane są tam na bieżąco ogłoszenia parafialne, intencje mszalne i ważne informacje dotyczące epidemii koronawirusa

 

 • · „Bóg zapłać!” za ofiary złożone dzisiaj podczas kolekty inwestycyjnej.

· Jutro wieczór fatimski. Po Mszy św. o godz. 18.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa. O godz. 20.00 Msza św. i procesja fatimska.

· W środę 15 sierpnia, obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jednocześnie Święto Wojska Polskiego i 98 rocznica „Cudu nad Wisłą”. Msze św. według porządku niedzielnego. Podczas każdej Mszy św. błogosławimy zboża, zioła i owoce. Niech Maryja, najdoskonalszy owoc ludzkości, wyprosi nam łaskę pobożnego życia, byśmy sami przynosili owoce dobrych uczynków.

· Pamiętajmy w modlitwie o naszych pielgrzymach, którzy jeszcze w tym tygodniu wędrują na Jasną Górę w Częstochowie.